|
Женски ФИДЕ Шампионат 1949
Женски ФИДЕ Шампионат 1949
Москва, 20.12.1949 - 19.1.1950
Инфо -
Фотке(4) -
Партије(120) - Архива - Учесници - Коло -
Бергер -
Стање
Судије: Вера Чудова
Победник: Људмила Руденко
Турнир: Прошло је пет година откад је приликом бомбардовања Лондона погинула Вера Менчик и титула шампионке света остала упражњена. На Конгресу ФИДЕ у Стокхолму 1948. одлучено је да Совјетски Савез (оквирно Лењинград или Москва у маја 1949) буде домаћин турнира са 16 учесница где би победница турнира постала шампионка света. Конгрес у Паризу 1949. прецизирао је да ће турнир почети средином децембра 1949. у Москви, а играло се у Концертној сали Дома Црвене армије. Доминирале су домаће такмичарке које су заузеле прва четири места, а изненадила је победа Људмиле Руденко која је постала светска шампионка.
Листа учесника: На Конгресу ФИДЕ у Стокхолму 1948. одлучено је да турнир има 16 учесница, од чега би Совјетски Савез имао четири. Оригинални совјетски предлог укључивао је два места за Сједињене Америчке Државе и по једно за 10 држава са списка, али како Италија није била на списку, њен делегат се побунио, те је била идеја да свака држава има право да предложи представницу, али би на крају о учесницама одлучивала комисија која би сагледавши њихове каријере сачинила ранг листу [L'Italia Scacchistica №10 1948]. У холандским новинама се 5.2.1949 појављује вест из ФИДЕ канцеларије у Хагу са списком пријава: Лангош (Мађарска), Ларсен (Данска), Келер (Немачка), Силан (Француска), Мора (Куба), Андерсон (Шведска), Цвенкел (Југославија), Хрушкова-Белска (Чехословачка), Хемскерк (Холандија), Герлецка (Пољска), те Граф, Гресер и Карф (САД). Од ових 13 имена чини се да је само три било спорно: Мора, Граф и Келер [Skakbladet №4 1949]. На Конгресу у Паризу, после жалби Италије, појављује се номинација Бенини (Италија), Герлецку мења Херман, а Карф остаје испред Граф. Међутим, касније се на листи појављује Транмер (Енглеска), а изгледа да су домаћини Совјети, а не ФИДЕ, слали позивнице земљама чије су шахисткиње имале право учешћа, те су руковођени информбироовском дискриминационом политиком занемарили Југославију.
Литература: Šahovski vjesnik №2 1950, Шах №9-10 1950, Шахматы в СССР №2 1950, Chessbase, Вечерняя Москва, Советский спорт.
Грешке у литератури: У многим изворима, укључујући Мега базу, стоји погрешан датум, 16. јануар, за крај турнира. Након што су се данима играли наставци претходних кола, последње коло је почело 18. јануара, док су Лангош и Хемскерк своју партију завршиле 19. јануара.
|
|