Српски
Srpski
English
eXTReMe Tracker
ВЕЧИТИ ШАХ
Прва - Турнири - Претрага - Рејтинг - Репортаже - Једи једи - Линк
user:  
pass:
 
  Шаховска хроника Вечитог шаха

Шаховска хроника Вечитог шаха

13.09.2024 / ФМ Андрејић, Владица (2161)

Драги посетиоци и поштоваоци Перпетуала, част ми је и задовољство да вас обавестим да су књиге из шаховске историје на којима сам радио, а које сам најавио на пунолетству Перпетуала, коначно у продаји. Издавач је Chess Fortress, а интернет продавница где можете да купите књиге налази се на сајту 64polja.com. Књиге такође можете набавити директно преко велемајстора Бранка Тадића (+381 60 6339202) или у његовом клубу ШК Тадић.

За сада постоје две књиге које су рађене у две верзије (ћирилица и латиница), а тираж сваке од њих је скромних 150 примерака. Све књиге су у тврдим корицама, а цена једне књиге је 2200 динара. Уколико вам се свиђа мој рад на шаховској историји и желите да наставим даље са таквим радом, бићу захвалан ако себи обезбедите примерак, што би вероватно омогућило да серијал Шаховска хроника Вечитог шаха доживи велики број књига у наредних неколико година. Да бисте стекли јаснију слику о каквом серијалу и књигама се ради, поставио сам предговоре из самих књига које можете прочитати.

Шаховска хроника Вечитог шаха

Вебсајт Вечити шах, познат и као Перпетуал чек, основао сам 1. фебруара 2006. године. Сајт од оснивања активно прати шаховске турнире у региону, пре свега у Србији и Црној Гори, али неретко и у осталим републикама бивше Југославије. Повремено су долазили нови садржаји у виду репортажа, статистичких извештаја и обрада старијих турнира. Као главни и неодговорни уредник написао сам сваку линију кода, а с временом је сајт нарастао и добио велики број посетиоца и следбеника.

Пре неколико година појачао сам рад на ретроактивним обрадама најзначајнијих турнира играних на просторима бивше Југославије. Акценат је пре свега био на разноразним шампионатима државе (регуларни, женски, омладински, екипни), при чему сам се трудио да покријем и забележим квалификационе путеве учесника.

Што се самог архивирања тиче, морам да се захвалим људима који су ми пружили велику помоћ у виду литературе или података. Мој највреднији сарадник је свакако Ервин Синдик, који је увек био ту да ми стави на располагање све своје ресурсе, почевши од литературе, преко приватних база партија, до биографских података многих играча. Хвала му и на томе што је несебично жртвовао своје слободно време на укуцавање огромног броја партија како би омогућио Вечитом шаху да буде још бољи и квалитетнији. Захваљујем се и Бранку Комненићу који ми помаже стручном литературом из његове непресушне библиотеке и доставља шаховске вести из многобројних старинских новина. Славко Станојевић је значајно помогао великим бројем древних партија које је сачувао у својој архиви. Красоје Нотарош и Боривоје Жарић су само неки од великог броја сарадника којима се захваљујем јер су ми помогли да подаци на Вечитом шаху успоставе висок ниво.

Како се величина података на сајту значајно увећала, схватио сам да би било добро искористити садржаје са сајта и преточити их у књиге. Тако је настао серијал „Шаховска хроника Вечитог шаха“, са основном идејом да се највећи део сваке књиге аутоматски генерише након једног клика.

Експеримент је отпочео почетком септембра 2023. године, кад сам почео да пишем велики број програма за генерисање делова књига, а успешно се завршио крајем тог истог месеца, кад сам имао готов производ у виду књига које су изашле из штампарије. То експериментално нулто издање урађено је у малом броју примерака (мањи од 20 по књизи), а поделио сам их својим сарадницима и пријатељима.

Напокон је све спремно за прво издање ове серије, које отпочиње са прве две експерименталне књиге које су овог пута значајно унапређене. Како архивирање старих турнира на самом сајту буде напредовало биће припремане и нове књиге из ове серије. Надам се да ће љубитељи шаха и шаховске историје уживати.

Књига 1 : Шампионати краљевине Југославије

Прва књига у серијалу „Шаховска хроника Вечитог шаха“ обрађује појединачне шампионате који су играни у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца (како се држава звала до 3. октобра 1929. године), односно у Краљевини Југославији. Дакле, проблематика књиге јесте шах између два светска рата и тиче се само шампионата, док је у плану да остали шаховски турнири из тог периода буду обрађени у некој накнадној суплементарној књизи у овој нашој серији.

Прва глава обрађује Аматерске шампионате Југославије, који су се играли сваке, или сваке друге године, у склопу конгреса Шаховског савеза Југославије. Занимљиво је да су наступали најјачи југословенски играчи који нису мајстори, а победник је промовисан у националног мајстора. У периоду од 1921. до 1940. одржано је 17 таквих шампионата, а додајемо и онај из 1920. који је игран при оснивању савеза.

Друга глава је најкраћа и обрађује Женске шампионате Југославије који су ишли паралелно са Аматерским шампионатима Југославије, што се десило само 1926. и 1939. године.

Трећа глава обрађује националне мајсторске турнире Шаховског савеза Југославије који су признати као шампионати Краљевине Југославије. Било их је укупно пет, а играни су од 1935. до 1939. године.

Прва глава „Аматерски шампионат Југославије“ садржи 2510 резултата, од чега је 585 сачуваних партија. Друга глава „Женски шампионат Југославије“ садржи 48 резултата, од чега су сачуване 4 партије. Трећа глава „Шампионат Краљевине Југославије“ садржи 571 резултата, од чега је 318 сачуваних партија. Дакле, ова књига садржи 3129 резултата и 907 објављених партија.

Књига 2 : Прва лига Југославије 1946-1968

Друга књига у серијалу „Шаховска хроника Вечитог шаха“ обрађује првих 20 сезона екипних шампионата Југославије, које су игране од 1946. до 1968. године. У питању су такмичења позната као Прва лига Југославије.

Свака сезона чини засебну главу књиге и почиње уводним текстом који објашњава како су одређене екипе учесници, те даје информације и занимљивости са самог турнира. Након тога следи техничка секција самог турнира, или више секција уколико је то такмичење подељено на више етапа. Секција почиње екипном табелом турнира, након чега следе екипни резултати по колима који се састоје од картица записника мечева. Свака картица меча садржи датум играња и појединачне резултате по таблама, при чему се подразумева да је домаћин екипа написана на левој страни, те да њени играчи на непарним таблама имају беле фигуре. Уколико је појединачни резултат болдован, то значи да је та партија сачувана и да се налази у књизи. Следе екипне картице у којима се види основни састав екипе, са пуним презименима и именима (за разлику од картица мечева), титулама (титуле мајсторског кандидата и ниже често нису поуздане), и појединачним резултатима чланова екипе по колима. Секција се завршава свим доступним партијама.

На крају књиге налази се Индекс играча, где су укључени сви учесници обрађених турнира. Листа је сортирана по презимену и имену, а поред тога садржи биографске податке (датум рођења и смрти), број одиграних партија са спецификацијама, те сезонама у којима је играч наступао, што омогућава да се лако пронађе одговарајућа глава књиге где се дотични играч појављује.

Ова књига садржи 4636 резултата, од чега је 343 сачуваних партија које смо и објавили. Основна литература јесу шаховски часописи као што су Шах, Шаховски вјесник и Шаховски гласник, али потпуна реконструкција појединачних резултата не би била могућа без дневних новина. Тако су основни ресурси били: Политика, Спорт, Борба, Вечерње новости, Мађар Со, Побједа, Вјесник, Народни лист, Спортске новости, Ријечки лист, Нови лист, Људска правица, Словенски порочевалец, Дело, Полет, Вечер.