Српски
Srpski
English
eXTReMe Tracker
VEČITI ŠAH
Prva - Turniri - Pretraga - Rejting - Reportaže - Jedi jedi - Link
user:  
pass:
 
  Svetski kup 2019

Svetski kup 2019

Khanty-Mansiysk, 10.09 - 04.10.2019


Info - Učesnici - Kolo - Stanje

Tempo igre: 90 minuta plus 30 sekundi po potezu i 30 minuta posle 40. poteza
Zvaničan sajt: https://khantymansiysk2019.fide.com/en/

Turnir:
Svetski kup 2019 je etapa u ciklusu za prvaka sveta, a dva najbolja (ne računajući Karlsena i Karuanu) će se plasirati na Turnir kandidata 2020.

Format:
Prvih 6 kola po dve spore partije, dok je finale meč od 4 partije. Doigravanje ima 2 ubrzane (25+10) partije, ako je nerešeno 2 brže (10+10), ako je nerešeno 2 cugera (5+3), a ako je i dalje nerešeno armagedon (5 na 4, sa +2 od 61. poteza).

Pravilnik za učesnike:
Broj učesnika ograničen je na 128, a pozivnice idu po sledećem prioritetnom poretku: svetski šampion (Carlsen), 4 polufinalista Svetskog kupa 2017 (Aronian, Ding, So, Lagrave), omladinski šampioni 2017 i 2018 (Tari, Maghsoodloo), ženski šampion sveta (Wenjun), 18 po rejtingu (prosek sa 12 listi od avgusta 2018 do jula 2019), 92 sa kvalifikacionih turnira (Evropa 46, Amerike 20, Azija 20 i Afrika 6), 1 najbolje plasirani ACP tura koji se nije plasirao prethodno (Adhiban) 5 tiketa predsednika FIDE (Kovalenko, Nihal, Urkedal, Ziska, Abdusattorov), 4 predstavnika organizatora (Iljiushenok, Pridorozhni, Alekseenko, Chigaev).

Učesnici po rejtingu: Mamedyarov, Giri, Anand, Grischuk, Nepomniachtchi, Kramnik, YuYangyi, Radjabov, Karjakin, Svidler, Topalov, Duda, Harikrishna, Rapport, Jakovenko, BuXiangzhi, Vitiugov, WangHao. Kao rezerve po rejtingu su ušli: Andreikin, Naiditsch, Vidit, Fedoseev, Tomashevsky, Adams

Evropa (46):
Kontinentalni šampionat 2018 (Batumi, 17-28.3.2018) 24 mesta (Saric, Wojtaszek, Sjugirov, Jones, Matlakov, McShane, Korobov, Safarli, Nabaty, Najer, Demchenko, Grandelius, Yuffa, Navara, Inarkiev, Hovhannisyan, Cheparinov, Bok, Santos, Abasov, Pashikian, Sarana, AntonGuijarro, Parligras), Kontinentalni šampionat 2018 (Skoplje, 18-29.3.2019) 22 mesta (Artemiev, Piorun, Rodshtein, Berkes, Nisipeanu, Movsesian, Huschenbeth, Oparin, Christinasen, Aleksandrov, Pultinevicius, Esipenko, Petrov, Gelfand, Gledura, Predke, Rakhmanov, Bartel, Dubov, Lysij, Ponomariov, Lupulescu).

Amerika (20):
Kontinentalni šampionat 2018 (Montevideo, 1-10.6.2018) 4 mesta (Shankland, Flores, Cori, Cordova), Kontinentalni šampionat 2019 (Sao Paulo, Brazil, 5-13.7.2019) 4+1 mesta (Iturrizaga, Delgado, Gonzalez, Duran, Pichot), Zonski 2.2 (Šampionat Kanade, Kingston, 18-22.4.2019) 1 mesto (Bareev), Zonski 2.1 (SAD Šampionat 2019, Sent Luis, 20-31.3.2019) 5 mesta (Nakamura, Dominguez, Caruana, Sevian, Xiong), Zonski 2.3 (San Salvador, 21-26.5.2019) 2 mesta (Escobar, Albornoz), Zonski 2.4 (Gvajakil, Ekvador, 9-14.4.2019) 2 mesta (Martinez Alcantara, Mekhitarian), Zonski 2.5 (Montevideo, 13-19.4.2019) 2 mesta (Henriquez Villagra, Mareco);

Azija (20):
Kontinentalni šampionat 2018 (Makati, Filipini, 10-18.12.2018) 5 mesta (WeiYi, Tabatabaei, Le, Ganguly, Nguyen), Kontinentalni šampionat 2019 (Singtaj, Kina, 7-15.6.2019) 5 mesta (Karthikeyan, Sethuraman, Narayanan, Firouzja, Gupta), Zonski 3.1 (Aman, Jordan, 18-27.6.2019) 1 mesto (Ghaem), Zonski 3.2 (Daka, Bangladeš, 15-23.3.2019) 1 mesto (Mohammad Fahad), Zonski 3.3 (Ulanbatar, 7-15.4.2019) 2 mesta (Megaranto, Gan-Erdene), Zonski 3.4 (Taškent, 21-29.5.2019) 2 mesta (Jumabayev, Kasimdzhanov), Zonski 3.5 (Daćing, Kina, 13-20.8.2018) 2 mesta (Lu Shanglei, Xu Xiangyu), Zonski 3.6 (Guam, 17-24.2.2019) 1 mesto (Illingworth, Press); Zonski 3.7 (DŽamu i Kašmir, 8-18.12.2018) 1 mesto (Aravindh);

Afrika (6):
Kontinentalni šampionat 2019 (Hamamet, Tunis, 9-17.6.2019) 2 mesta (Amin, El Gindy), Zonski 4.1 (Oran, Alžir, 25.4-1.5.2019) 1 mesto (Bellahcene), Zonski 4.2 (Mombasa, Kenija, 5-10.5.2019) 1 mesto (Adly), Zonski 4.3 (Antananarivo, 27.4-4.5.2019) 1 mesto (Rakotomaharo), Zonski 4.4 (Akra, 21-27.4.2019) 1 mesto (Anwuli);