Српски
Srpski
English
eXTReMe Tracker
ВЕЧИТИ ШАХ
Прва - Турнири - Претрага - Рејтинг - Репортаже - Једи једи - Линк
user:  
pass:
 
  Светски куп 2019

Светски куп 2019

Khanty-Mansiysk, 10.09 - 04.10.2019


Инфо - Учесници - Вечити шах

Темпо игре: 90 минута плус 30 секунди по потезу и 30 минута после 40. потеза
Званичан сајт: http://fide.com/

Турнир:
Светски куп 2019 је етапа у циклусу за првака света, а два најбоља (не рачунајући Карлсена и Каруану) ће се пласирати на Турнир кандидата 2020.

Формат:
Првих 6 кола по две споре партије, док је финале меч од 4 партије. Доигравање има 2 убрзане (25+10) партије, ако је нерешено 2 брже (10+10), ако је нерешено 2 цугера (5+3), а ако је и даље нерешено армагедон (5 на 4, са +2 од 61. потеза).

Правилник за учеснике:
Број учесника ограничен је на 128, а позивнице иду по следећем приоритетном поретку: светски шампион (Carlsen), 4 полуфиналиста Светског купа 2017 (Aronian, Ding, So, Lagrave), омладински шампиони 2017 и 2018 (Tari, Maghsoodloo), женски шампион света (Wenjun), 18 по рејтингу (просек са 12 листи од августа 2018 до јула 2019), 92 са квалификационих турнира (Европа 46, Америке 20, Азија 20 и Африка 6), 1 најбоље пласирани АЦП тура који се није пласирао претходно (Adhiban) 5 тикета председника ФИДЕ (), 4 представника организатора ().

Учесници по рејтингу: Mamedyarov, Giri, Anand, Grischuk, Nepomniachtchi, Kramnik, YuYangyi, Radjabov, Karjakin, Svidler, Topalov, Duda, Harikrishna, Rapport, Jakovenko, BuXiangzhi, Vitiugov, WangHao. Резерве су: Andreikin, Naiditsch, Vidit, Fedoseev, Tomashevsky.

Европа (46):
Континентални шампионат 2018 (Батуми, 17-28.3.2018) 24 места (Saric, Wojtaszek, Sjugirov, Jones, Matlakov, McShane, Korobov, Safarli, Nabaty, Najer, Demchenko, Grandelius, Yuffa, Navara, Inarkiev, Hovhannisyan, Cheparinov, Bok, Santos, Abasov, Pashikian, Sarana, AntonGuijarro, Parligras), Континентални шампионат 2018 (Скопље, 18-29.3.2019) 22 места (Artemiev, Piorun, Rodshtein, Berkes, Nisipeanu, Movsesian, Huschenbeth, Oparin, Christinasen, Aleksandrov, Pultinevicius, Esipenko, Petrov, Gelfand, Gledura, Predke, Rakhmanov, Bartel, Dubov, Lysij, Ponomariov, Lupulescu).

Америка (20):
Континентални шампионат 2018 (Монтевидео, 1-10.6.2018) 4 места (Shankland, Flores, Salinas, Mareco), Континентални шампионат 2019 (Сао Пауло, 5-13.7.2019) 4+1 места (? ? ? ?), Зонски 2.2 (Шампионат Канаде, Кингстон, 18-22.4.2019) 1 место (Bareev), Зонски 2.1 (САД Шампионат 2019, Сент Луис, 20-31.3.2019) 5 места (Nakamura, Caruana, Dominguez, Sevian)(једно место иде на Континентално 2019), Зонски 2.3 (Сан Салвадор, 21-26.5.2019) 2 места (Escobar, Albornoz), Зонски 2.4 (Гвајакил, Еквадор, 9-14.4.2019) 2 места (Martinez Alcantara, Mekhitarian), Зонски 2.5 (Монтевидео, 13-19.4.2019) 2 места (Henriquez Villagra, Mareco);

Азија (20):
Континентални шампионат 2018 (Макати, Филипини, 10-18.12.2018) 5 места (WeiYi, Tabatabaei, Le, Ganguly, Nguyen), Континентални шампионат 2019 (Сингтај, Кина, 7-15.6.2019) 5 места (Karthikeyan, Sethuraman, Narayanan, Firouzja, Gupta), Зонски 3.1 (Аман, Јордан, 18-27.6.2019) 1 место (Ghaem), Зонски 3.2 (Дака, Бангладеш, 15-23.3.2019) 1 место (Mohammad Fahad), Зонски 3.3 (Уланбатар, 7-15.4.2019) 2 места (Megaranto, Gan-Erdene), Зонски 3.4 (Ташкент, 21-29.5.2019) 2 места (Jumabayev, Kasimdzhanov), Зонски 3.5 (Даћинг, Кина, 13-20.8.2018) 2 места (Lu Shanglei, Xu Xiangyu), Зонски 3.6 (Гуам, 17-24.2.2019) 1 место (Illingworth); Зонски 3.7 (Џаму и Кашмир, 8-18.12.2018) 1 место (Aravindh);

Африка (6):
Континентални шампионат 2019 (Картум, Судан, 7-16.6.2019) 2 места (? ?), Зонски 4.1 (Оран, Алжир, 25.4-1.5.2019) 1 место (Bellahcene), Зонски 4.2 (Момбаса, Кенија, 5-10.5.2019) 1 место (Adly), Зонски 4.3 (Антананариво, 27.4-4.5.2019) 1 место (Rakotomaharo), Зонски 4.4 (Акра, 21-27.4.2019) 1 место (Anwuli);